top of page

TARİHÇEMİZ

  Ofspor’umuz 1968 yılında kurulurken renklerini; sofralarımızdan eksik olmayan çay (BORDO) ile bahçelerimizin lezzetiyle meşhur Of kabağından (SARI) almıştır. 1972  yılında amatör lig müsabakasında çıkan olaylar üzerine almış olduğu 10 yıllık (!) ceza üzerine faaliyetlerine ara vermek zorunda kalmıştır. Daha sonraki yıllarda kurulan Of Çayspor ve Of Gençlerbirliği nin ilçemizi temsil etmesi Ofspor’un varlığını unuttursa da bu rekabetin Of’un gücünü böldüğüne kanaat getirilip iki kulübün de faaliyetlerini durdurup birleşmesiyle 20 yıllık bir aradan sonra 1992-93 sezonunda Trabzon 2. Amatör kümede Ofspor adıyla yeniden yarışmaya başlamıştır.

1995-96 sezonunun devre arasında Profesyonel ligden amatöre düşmeme mücadelesi veren Trabzon Beldespor’un yarışma hakları satın alınarak 1996 Ocak ayından itibaren profesyonel lige merhaba demiştir. Bu birleşmede o günkü yönetim kurulu satın alınan kulübe jest yaparak kendi Bordo-Sarı renklerine, Mavi-Beyazı da ekleyerek tüzükte Bordo-Sarı-Mavi-Beyaz yapmıştır. 2014 yılına kadar müsabakalarda ise her iki kulüpten alınan Bordo-Mavi renkleri kullanmıştır. Kulübün şirketleştiği 2014 Haziran kongresinde alışagelen, bilinen ve kullandığımız Bordo-Mavi renkler tescillenerek resmiyet kazanmıştır. Ancak  zamanla; kuruluş renklerimiz olan Bordo-Sarının değişmiş olması, 1968 yılında bu kulübü kuran kişilere ve kulübün tarihine vefasızlık hissi oluşurmuş olup, bugun aramızda olmayan kuruculara vefasızlık yaptığımız kanaati ile,hayatta olanlardan da defaatle işittiğimiz sitemler gerçek renklerimize dönme fikrini kuvvetlendirmiştir.  

Kendine özgü, herkesten farklı, Türkiye’de sadece Ofspor’a ait olan bu renkleri 2020 Haziran kongresinde değiştirip resmiyet kazandırdık. Bunu açıklamak yerine 2 yıldır aynı logoyu kullanarak formalarımızda alternatif renk gibi Sarı renklere de yer vererek bir alışma devresi geçirdik. Malum; Trabzon’un hiç bir ilçesinin futbol takım renkleri Bordo-Mavi olmadığı halde daha evvel değişiklik düşüncemizi paylaştığımızda “neden değişiyorsunuz,kendinizi ayrı mı görüyorsunuz” denilerek Trabzonspor sevgimiz sorgulandığı için zamana bırakmaya karar vermiştik. Gelinen süreçte bugün bunun vakti ve zamanı geldiğine karar verdik. Ofspor kurucularına duyulan saygı, renklerinin anlamı, kendine özgü,tek ve farklı olmasıyla 2 yıl önce tescillediğimiz Bordo-Sarı renkleri ve şimdi yeniden güncellediğimiz logomuzu  2022-23  sezonundan itibaren kullanmaya başlayacağımızı kuruluş tarihimiz olan 25 Mayıs 2022 tarihinde  ilan ederiz.

bottom of page